Tesla Model 3 ile Kamp Yaptık! Arabada Sabahladık!

-

- Reklam -

Herkese selamlar,

Bugün sizlere Dresden şehrinde Tesla Model 3 ile yapmış olduğumuz kamptan bahsetmek istiyorum.

İlk önce Tesla’nın Kamp Modu üzerine bir şeyler yazmak istiyorum. Tesla yaklaşık 5 ay önce yayımlamış olduğu 2019.40.50.1 yazılım güncellemesi ile Kamp Modunu duyurdu.

Kamp Modu özellikle, aracınız park halindeyken içerisinde uzun süre kalan araç sahiplerine ek konfor sağlamayı amaçlıyor. Bazı Tesla sahipleri hava koşulları veya olumsuz koşullar nedeniyle arabalarında geceyi geçirmek zorunda kalıyor.

Ancak şu an gelinen nokta ise Kamp Modu, bir yolculuğa çıktığınızda özellikle gezginler için paradan tasarruf etme potansiyeline sahip. Örneğin, bir otel odasında yüzlerce lira harcamak yerine, aracınızda uyuyabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey şişme yatak, yastık ve yorgan 🙂

Güncellemenin gelmesi ile birlikte büyük Aksesur şirketleri Tesla araçlarına özel yatakları çoktan üretmeye başladı bile. Ancak biz kamp için kullanılan şişme yatak yada kamp matı bu işinizi görecektir.

Gelelim konumuza 🙂

Almanya Paderborn‘dan şehrinden Dresden şehrine doğru yola çıktık.

Aracımızı yol boyunca sadece Tesla Süper Şarj (Supercharger) istasyonlarında şarj ettik.

Gidiş ve dönüşte farklı rotalar izledik. Nedeni ise hem farklı yerler görmek hem de şarj istasyonlarının konumlarını görmekti. Yeri geldi şarjımız olmasına rağmen yine de Şarj İstasyonuna uğradık 🙂 Bu nedenle Paderborn – Leipzig – Dresden – Berlin – Hannover – Paderborn güzergahında yaklaşık 1200 km yol yaptık. Aşağıdaki haritadan rotamızı inceleyebilirsiniz.

Geceyi Dresden kamp alanında arabada uyuyarak geçirdik. Ayrıca aşağıda bulunan sorulara cevap vermek istedik.

  • Kamp Modu ne işe yarıyor? Avantajı neler? Ne kadar şarj harcıyor?
  • Tesla araçlar nasıl şarj edilir?
  • Şarj süresi ve ücreti ortalama nedir?
  • Gezi sonu toplam maliyetimiz ne?

Kamp Modu ne işe yarıyor? Avantajı neler?

Kamp Modu etkinleştirildiğinde, aracınız hava akışını, iç sıcaklığını, iç aydınlatmasını, müzik sistemini ve tüm güç tasarruflarını kontrol edebilirsiniz. En önemli avantajı ise aracın iç sıcaklığını istediğiniz derecede tutabilmeniz.

Aracın içerisinde 7 veya 8 saat kaldığınızı ve camların buhar olduğunu hayal edin. Bu mod ile bunlardan kurtuluyoruz. Kamp Modu açık olduğu sürece araç hava sirkülasyonu sağlıyor. Böylelikle aracın içerisinde sürekli taze hava bulunuyor.

Kamp Modunu yaklaşık 8 saat boyunca kullandık. Gece 00.00 da kamp modunu aktif ettikten sonra araç iç sıcaklığını 24 dereceye sabitledik ve Netflix uygulamasından ”Dünyada Gece” adlı belgeseli 1 saat boyunca uzandığımız yerden izledik.

Peki araç bu Kamp Modu için ne kadarlık şarj harcıyor?

Gece yattığımızda aracımızın şarjı %88 idi. Sabah 8 de kalktığımızda şarjında %75 olduğunu gördük ve şaşırdık. Çünkü beklediğimizden iyi bir durumdaydı. Aslında kamp alalında aracımızı şarj etme imkanımızda vardı. Ancak biz araç nasıl bir performans sağlayacak merak ettik.

Son olarak Tesla’nın en güzel sürprizi ise ekranda bulunan kamp resminde yanan ateşi ve ateşi yanması sesi.

Diğer soruların cevaplarını aşağıdaki videoda cevaplamaya çalıştık.

Umarım beğenirsiniz. İyi Eğlenceler. İyi Seyirler. 🙂

Eğer siz de bir Tesla araç almak isterseniz, Avrupa’da 1500 km, Amerika’da 1000 mil hediye süper şarj elde etmek için Tesla aracı alırken aşağıdaki referans kodunu kullanabilirsiniz:

https://ts.la/eminefulya43647

Bonus 🙂

- Reklam -
Hayrettin Irmakhttps://www.hayrettinirmak.com
Merhaba ben Hayrettin. Makine Mühendisiyim ve Tesla Model 3 kullanıcısıyım. Tesla Model 3 ile ilgili tüm deneyimlerimi ve bilgilerimi bu blog sayfamda aktarmaya çalışacağım. Umarım beğenirsiniz. 🙂

Paylaş

- Reklam -

Son Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here