Tesla Model 3 Dokunmatik Ekranına Genel Bakış

-

- Reklam -

Herkese Merhaba ✋  

Bugün sizlere Tesla Model 3 aracın iç tasarımına ait olan 15” Dokunmatik Ekran hakkında bilgiler anlatacağım. Bildiğiniz gibi Tesla Model 3 tasarımı diğer araçlardan çok farklı. Tesla Model 3’ü diğer araçlardan ayıran en önemli özelliği araç göğüslüğünde herhangi bir göstergenin veya bir butonun olmaması. Bulunan tek şey 15” Dokunmatik Ekran.

Gelin beraber bu 15” lik Dokunmatik Ekranı detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tesla Model 3 aracınızı sürmek için ihtiyacınız olan tek işlevler ve bilgiler dokunmatik ekranda gösterilir. Sürüş sırasında dokunmatik ekranda sürüş hızı, aracın menzili, uyarılar vb. sürüşle ilgili bilgiler gösterilir. Dokunmatik ekran aynı zamanda fiziksel düğmeler (örneğin aynaların ayarlanması, torpido gözünün açılması) kullanılarak geleneksel otomobillerde gerçekleştirilen birçok işlevi kontrol etmek için de kullanılır. Dokunmatik ekran, Tesla Model 3’ü kişisel tercihlerinize göre özelleştirmek için de kullanabilirsiniz. Örnek olarak kendi adınıza bir kullanıcı oluşturabilir ve koltuk ayarınızı kayıt edebilirsiniz. Eğer Koltuk ayarınız bozulduğu anda kaydetmiş olduğunuz ayara tıklayarak, daha önce ayarlamış olduğunuz ayara döner. Bu sayede farklı kullanıcılar tanımlarak bir çok işlemi katır edebilir ve kolayca eski haline getirebilirsiniz.

Yukarıda gösterilen resim yazılım sürümüne ve pazar bölgesine bağlı olarak, dokunmatik ekranda biraz farklı bilgiler görüntülenebilir. (Eski Yazılıma aittir.) Bu resmi sadece grupları göstermek amacıyla koydum.

Bu yüzden aşağıya koymuş olduğum kendi aracımın dokunmatik ekranını baz alarak anlatmaya çalışacağım.

1. Kısım

Dokunmatik ekranın üst kısmındaki bu alan, yararlı bilgiler ve çeşitli bağlantılar içerir. Zaman ve mevcut dış hava sıcaklığına ek olarak, bu alanda aşağıdaki semboller görüntülenir;

Tüm kapıların ve bagajların kilitlenmesi / kilidinin açılması.

Tesla Model 3 aracınız hakkında bilgi ekranı

Sürücü profilleri ekleme, yapılandırma veya hızlıca değiştirme

Eğer aracınızda herhangi bir uyarı olduğunda görünür. Uyarı hakkında bilgi verir.

Bir yazılım güncellemesi mevcut olduğunda görünür.

Dashcam (Arka Görüş Kamerası) kullanıma hazır olduğunda görünür. (Bu, ön USB bağlantı olduğunda geçerlidir.) Dashcam simgesine dokunun ve görüntüyü kayıt edin.

Araç ortamını aktif olarak izlemek için koruma modunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın

Wifi ağına bağlandığında gösterilir. (Wifi bağlantısı araç park halinde olması zorundadır ve yazılım güncellemesi için kullanılır.)

Hücresel ağ bağlantısı

Bluetooth bağlantısı

2. Kısım

Dokunmatik ekranın sol üst kısmındaki bu alan, aracın ışıklandırma durumunu, hız, vites, şarj, ve kapıların, bagaj kapaklarının ve şarj kapağının araç park halindeyken açmaya yarar.

Yukarıda bulunan kısımları anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Tüm araçlarda bulunan hemen hemen aynı bilgiler burada da mevcut.

3. Kısım

Bu alan, gelen aramalar, emniyet kemeri hatırlatıcıları, sileceklerin mevcut durumu vb. hakkındaki bilgileri otomatik olarak günceller. Ayrıca, arka görüş kamerasına, sesli komutlara , silecek kontrollerine ve hatırlatıcılara hızlı erişim sağlar.

4. Kısım

Araç Özellikleri

5. Kısım

Medya Oynatıcısı

6. Kısım

Uygulama Butonu

Gelen Arama, Rehber

Takvim

Dashcam, Arka Görüş Kamerası Açma

Enerji hakkında bilgi

Sarj Durumu ve Sarj Etme Ekranı

İnternet Tarayıcısı (İnternet de gezinme)

Eğlence Bölümü (Netflix, YouTube)

Oyun Alanı

7. Kısım

Klima

8. Kısım

Ses Açma Ve Kapatma

9. Kısım

Harita

Bu yazımda sadece Dokunmatik Ekranda bulunan önemli kısımlardan bahsettim. Daha detaylı olarak ilerleyen zamanlarda ekleme yapacağım.

Görüşmek Üzere ✋ 

- Reklam -
Hayrettin Irmakhttps://www.hayrettinirmak.com
Merhaba ben Hayrettin. Makine Mühendisiyim ve Tesla Model 3 kullanıcısıyım. Tesla Model 3 ile ilgili tüm deneyimlerimi ve bilgilerimi bu blog sayfamda aktarmaya çalışacağım. Umarım beğenirsiniz. 🙂

Paylaş

- Reklam -

Son Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here