Tesla 10.0 Yazılım Güncellemesi | İnceleme

-

- Reklam -

Herkese Merhabalar ✋ 

 

Tesla’ya sahip olmanın en güzel yanlarından biri yazılım güncellemeleri 😎

 

Biz de bu sabah yeni güncellemeyi Tesla Model 3 aracımıza kurduk 😋

 

Tesla CEO’su #Elon #Musk’a göre 10.0 Yazılım Güncellemesi şu ana kadar Tesla Motor’un gelmiş geçmiş en büyük yazılım güncellemesi. Tesla bu yazılımla birlikte, aracınızı daha yetenekli hale getirmek ve aynı zamanda arabanızda geçirilen zamanı daha eğlenceli hale getirmeyi amaçlıyor. 

 

10.0 Yazılım Sürümü, Tesla sürücüleri için birçok yeni eğlence seçeneği içeriyor. Bu yeni eğlence seçenekleri, çok beklenen ve sonunda eklenen Spotify Premium, Netflix, YouTube ve Hulu gibi hizmetler, artık araçların içerisinde bulunan multi medya sistemi olan ekranlar üzerinden kullanıma hazır. Ayrıca Smart Summon (Akıllı Çağırma) gibi süprizlerde mevcut. 

 

Video hizmetleri, yalnızca araç park halindeyken kullanılabiliyor. Ancak Spotify tabii ki araç seyir halinde olsa da çalışabiliyor.

 

Yazılım araç dokunmatik ekranın yanı sıra Tesla Mobile App’in kullanıcıya daha kolay bir kullanım olanağı sağlıyor.

 

Güncellemeyi yüklemek için yapmanız gereken tek şey aracınızı WLAN’a bağlanmak. Veya aracınızı evinizin önüne park ediyorsanız ve sürekli WLAN’a bağlı ise, sabah uyandığınızda yeni güncellemeler sizi bekliyor olacaktır 😉. Her güncelleme otomatik olarak siz araçınızı Park haline aldığınızda yüklenir ve hazır hale gelir.

 

İlk önce Tesla’nın Resmi YouTube sayfasında paylaşmış olduğu videoya bakalım.

 

Gelin şimdi de yazılımla birlikte neler geldiğini ayrıntılı bir şekilde beraber inceleyelim. 

  1. Tesla Theater (Tesla Sineması)

Tesla bu yazılım ile birlikte – araç park halindeyken – en sevdiğiniz filmlerin, TV şovlarının ve videoların keyfini çıkarmanızı sağlıyor. Evet yanlış okumadığınız Netflix, YouTube, Hulu (ABD), Hulu + Live (ABD). Buna belkide en çok sevinen biz olduk 😀. Çünkü Netflix ve YouTube uygulamalarını sürekli kullandığımız uygulamalar arasında. Özellikle de şarj istasyonlarında aracımızı şarj ederken Netflix’den bir bölüm izlemek paha biçilemez 😋

Gelin Size bu kısımla ilgili hazırladığım videoyu göstereyim.

 
2. Cuphead – Tesla Eğlence (Oyun)
 
Cuphead, Teslanın bu yılın başlarında başlattığı araç-içi oyun. Sürüş güvenliği için oyunu park halindeyken oynayabiliyorsunuz. Cuphead oyunu Tesla Arcade’e gelen en sağlam oyunlardan biri. Özetlersem koşu ve silah barındıran bir oyun. Tabi ki oyunu oynamak için aracın park halinde olması gerekiyor. 😃 En güzeli de bu oyunları isterseniz direksiyondan isterseniz de USB Kontrol aracılığı ile oynayabilirsiniz. 🏃 
 
Sizler için bu oyunu oynadım 👇 İyi Seyirler
 
 
3. Smart Summon (Akıllı Çağırma)
 
Smart Summon, Tesla aracının artık tamamen kendi kendine park yeri bulmasına ve düzgün bir şekilde park etmesine olanak sağlıyor. 61 m uzaktıktan aracınızı yanınıza çağırabilir veya istediğiniz yere Tesla App uygulamasını kullanarak park edebilirsiniz. 
 
Maalesef bizde Autopilot Özelliği satın almadığımız için 😖 bununla ilgili bir video hazırlayamadım. Ancak diğer arkadaşlarımın hazırlamış olduğu videoyu aşağıya bırakıyorum. 

4. Caraoke (Karaoke)
 
Gelecek olan güncelleştirme ile birlikte yolculuk esnasında en sevdiğiniz şarkıları birlikte söyleyebilirsiniz. Oldukça eğlencelik bir uygulama. 
 
 
5. Sürüş Ekranı Görünümü
 
Tesla Model 3 de bulunan ekran üzerinde 360 derecelik görünüm elde edebileceksiniz. Sürüş esnasında yolda bulunan diğer araçlar ekranda gözükür ve daha rahat bir sürüş elde edersiniz. Örneğin ışıkta durdunuz ve çevrenizde ne kadar araç varsa hepsini 3 boyutlu olarak size gösterecektir. Ayrıca görüntü açısını döndürebilir veya yakınlaşır. 
 

6. Şerit Değiştirme Asistanı

Sürüş esnasında etkin bir şekilde şeritten çıkarsanız Tesla size uyarı vermektedir. Şerit çıkışını mavi olarak işaretler, hedefiniz beyaz çizgilerle gösterilir. Ayrıca sürüş esnasında herhangi bir acil olayda Tesla sizden önce diğer araçları ve tehlikeyi fark eder ve size uyarı verir. 


7. ‘‘Kendimi şanslı hissediyorum’’ ve ‘‘ kendimi aç hissediyorum’’

Bu özellikle kullanıcılara bulundukları çevrede yer alan restoranlar hakkında bilgi verilmesi için tasarlanmaktadır. Hatırlayın bu özellik GOOGLE web sayfasına girdiğimizde önümüze çıkıyor. Kendimi Şanlı Hissediyorum’a tıklarsanız Google sizi doodles sayfasına yönlendiriyor. Bunu Tesla da uyguladığımızda bulunduğunuz konuma yakın bir Restorantı size gösteriyor. Belki bu sayede farklı tatları deneyebilirsiniz.

8. Dashcam (Geri Görüş Kamerası) & Nöbetçi Modu

Ön kamera ve yan kameralardan gelen görüntülere ek olarak, Geri Görüş Kamerasından da artık görüntü kaydedebilir. Ayrıca park sırasında bu kamera size çok yardımcı olacaktır. İstediğiniz kameranın görüntüsünü USB Bellek sayesinde kayıt yapabilirsiniz. Tesla uygulaması ile buz çözücüyü, pencereleri ve varsa garaj kapınızı kontrol edebilirsiniz.

9. Diğer

Bluetooth, Maps, Sürücü Profili ve küçük iyileştirmeler. 

 

Başka bir yazıda görüşmek üzere  ✋

- Reklam -
Hayrettin Irmakhttps://www.hayrettinirmak.com
Merhaba ben Hayrettin. Makine Mühendisiyim ve Tesla Model 3 kullanıcısıyım. Tesla Model 3 ile ilgili tüm deneyimlerimi ve bilgilerimi bu blog sayfamda aktarmaya çalışacağım. Umarım beğenirsiniz. 🙂

Paylaş

- Reklam -

Son Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here